down arrowMenu

UNI Faculty Roster (1876-Present)

2013-2014

Library
Name Role Rank
Joan Loslo Unspecified Emeritus
Jerilyn Marshall Head of Reference and Instructional Services Associate Professor
Judy Myers Unspecified Emeritus
Susan Moore Cataloger Associate Professor
Lucille Lettow Unspecified Emeritus
Christopher Neuhaus Coordinator, Library Instruction Associate Professor
Lawrence Kieffer Unspecified Emeritus
Angela Pratesi Fine and Performing Arts Librarian Assistant Professor
Ellen Neuhaus Reference Librarian Associate Professor
Donald Gray Unspecified Emeritus
Barbara Weeg Reference Librarian Associate Professor
Eleanor Crownfield Unspecified Emeritus
Barbara Allen Reference Librarian Associate Professor
Clint Wrede Catalog Librarian Associate Professor
John Wynstra Library Information Systems Specialist Associate Professor
Cynthia Coulter Head of Technical Services Department Associate Professor
Jeffrey Coon Reference Librarian Instructor
Gerald Peterson Special Collections Librarian; University Archvist Professor
Gretchen Gould Reference Librarian Assistant Professor
Leila Rod-Welch Outreach Services Librarian Assistant Professor
Christopher Cox Dean of Library Services
Began August 27, 2012.
Professor
Tieh-Cheng Chin Unspecified Emeritus
Stanley Lyle Reference Librarian Professor
Katherine Martin Head of Collection Management and Special Services Associate Professor
Jerry Caswell Head of Library Information Technologies Associate Professor
Thomas Kessler Bibliographer Associate Professor
Philosophy and World Religions
Name Role Rank
James Robinson World Religions
Phased retirement.
Associate Professor
David Morgan Unspecified Emeritus
Martha Reineke World Religions Professor
Jerome Soneson Head Associate Professor
Shivesh Thakur Unspecified Emeritus
Thomas Thompson Unspecified Emeritus
Abbylynn Helgevold Unspecified Instructor
Thomas Hesse Unspecified Instructor
Patricia Johnston Unspecified Instructor
Michael Prahl Unspecified Instructor
John Walton-Burnight Unspecified Assistant Professor
Edgar Boedeker Philosophy Associate Professor
Scharron Clayton Ethnic and Cultural Studies Associate Professor
Francis Degnin Philosophy Associate Professor
Edward Amend Unspecified Emeritus
William Clohesy Philosophy
Phased retirement.
Professor
Mohammed Lahroodi Philosophy Associate Professor
Harold Bernhard Unspecified Emeritus
Betty DeBerg World Religions Professor
Margaret Holland Philosophy Associate Professor
Fred Hallberg Unspecified Emeritus
Susan Hill World Religions Professor
Management
Name Role Rank
Donna Wood Unspecified Emeritus
Sarah Rosol-Clark Unspecified Assistant Professor
Adele Santana Management Assistant Professor
Mary Connerley Head Professor
Tony McAdams Law and Management
Phased retirement.
Professor
Atul Mitra Human Resource Management Professor
Daniel Power Management Information Systems Professor
Gerald Smith Management and Decision Making Professor
John Anderson Unspecified Unspecified
Thomas Bower Management Instructor
Karl Bultsma Management Instructor
Daria Jerauld Management Instructor
Heidi Noonan-Day Law Instructor
Betsy Ratchford Management Information Systems Instructor
Peter Goulet Unspecified Emeritus
Glenn Hansen Unspecified Emeritus
Carey Kirk Unspecified Emeritus
Bryce Paulsen Unspecified Instructor
Dale Cyphert Management Associate Professor
Aurelia Klink Unspecified Emeritus
Heath Wilken Unspecified Instructor
Robert Waller Unspecified Emeritus
James Mattingly Management and Policy Associate Professor
Steven Wartick Unspecified Emeritus
Roberta Roth Management Information Systems Associate Professor
Mary Wurtz Human Resource Management Associate Professor
Farzad Moussavi Dean, College of Business Administration Professor
Leslie Wilson Associate Dean, College of Business Administration Professor
Lou Honary Director, Ag-Based Industrial Lubricants Associate Professor
Rex Karsten Management Information Systems Professor
Daniel Bumblauskas Supply Chain Management Assistant Professor
Russell Guay Management Assistant Professor
Anju Mehta Management Assistant Professor
Jack Reed Unspecified Emeritus
Nikhil Mehta Management Information Systems Assistant Professor
Languages and Literatures
Name Role Rank
Siegrun Bubser German Professor
Catherine MacGillivray English Associate Professor
Alice Swensen Unspecified Emeritus
Jeffrey Copeland Unspecified Professor
Catherine Howland Unspecified Instructor
Joyce Milambiling English Associate Professor
Nile Vernon Unspecified Emeritus
Stephen Gaies English Professor
Travis Landhuis Unspecified Instructor
Anne Myles English Associate Professor
Linda Adkins Unspecified Instructor
Robley Wilson Unspecified Emeritus
Vince Gotera English
North American Review Editor
Professor
Kenneth Baughman English Assistant Professor
James O'Loughlin English Associate Professor
Mason Beets Unspecified Instructor
George Zucker Unspecified Emeritus
Jerome Klinkowitz English Professor
Sheila Benson Unspecified Assistant Professor
Jeremy Schraffenberger Unspecified Associate Professor
Tania Carrasquillo Hernandez Unspecified Instructor
Ardith Meier English Professor
Wendy Hoofnagle English Assistant Professor
Karen Tracey English Associate Professor
Glenda Christensen Unspecified Instructor
Jesse Swan English Professor
Gabriela Olivares-Cuhat Unspecified Assistant Professor
Sara Rosell Spanish Associate Professor
Dennis Conrad Unspecified Instructor
Jolene Zigarovich Unspecified Assistant Professor
Flavia Vernescu French Associate Professor
Molly Cormaney Unspecified Instructor
Anne Drolet Unspecified Instructor
Kimberly Groninga Unspecified Instructor
Jacqueline Gruenwald Unspecified Instructor
Gerald Cawelti Unspecified Emeritus
Chang-Li Huang Unspecified Instructor
George Day Unspecified Emeritus
Corrine Holke-Farnam Unspecified Instructor
Jacques Dubois Unspecified Emeritus
William Koch Unspecified Instructor
Charlene Eblen Unspecified Emeritus
Holly Malm Unspecified Instructor
Robert Gish Unspecified Emeritus
Rachel Morgan Unspecified Instructor
Ralph Goodman Unspecified Emeritus
Heather Patrick Unspecified Instructor
Donald Hawley Unspecified Emeritus
Michelle Ploof Unspecified Instructor
Nicholas Roos Unspecified Instructor
Edward Jamosky Unspecified Emeritus
Colice Sanders Unspecified Instructor
Michael Janopoulos Unspecified Emeritus
Pierre Mvuyekure English Professor
Marcea Seible Unspecified
Also taught in Department of Curriculum and Instruction.
Instructor
Fritz Konig Unspecified Emeritus
Cheryl Roberts Unspecified Professor
Vicki Simpson Unspecified Instructor
Robert Krueger Unspecified Emeritus
Grant Tracey English Professor
Jonathan Stull Unspecified Instructor
Geraldine LaRocque Unspecified Emeritus
Debra Young Unspecified Instructor
Juan Castillo Spanish Associate Professor
Barbara Lounsberry Unspecified Emeritus
Jennifer Cooley Spanish Associate Professor
Raul Munoz Unspecified Emeritus
Ivonne Cuadra Spanish Associate Professor
Samuel Nodarse Unspecified Emeritus
James Davis English Associate Professor
David Grant English Associate Professor
Tammy Gregersen English
Professional Development Assignment, spring 2014 semester.
Associate Professor
Antonio Planells Unspecified Emeritus
Deirdre Heistad French
Liberal Arts Core Director
Associate Professor
Lora Rackstraw Unspecified Emeritus
Julie Husband Head Associate Professor
Jan Robbins Unspecified Emeritus
Reinhold Bubser Unspecified Professor
Adrienne Lamberti English Associate Professor
Richard Vanderwall Unspecified Instructor
Carolyn Shields Unspecified Emeritus
Instructional Resources and Technology Services
Name Role Rank
Maxine Davis Director Unspecified
Art
Name Role Rank
Richard Colburn Art Emeritus
Felipe Echeverria Unspecified Emeritus
Elizabeth Sutton Unspecified Assistant Professor
William Lew Unspecified Emeritus
Alexandra Dooley Unspecified Instructor
John Page Unspecified Emeritus
Andrew McCormick Unspecified Instructor
Darrell Taylor Director, Gallery of Art Unspecified
Allan Shickman Unspecified Emeritus
Angela Pease Unspecified Instructor
Vera Siddens Unspecified Emeritus
Aypryl Pippert Unspecified Instructor
Christine Streed Unspecified Emeritus
Christine Streed Unspecified Emeritus
Charles Adelman Art Professor
Roy Behrens Art Professor
Timothy Dooley Art Associate Professor
Jeffery Byrd Head Professor
Soo Hostetler Art Associate Professor
Philip Fass Art Professor
Mary Margaret Johnson Art Professor
JoAnn Schnabel Art Professor
Thomas Stancliffe Art Professor
Aaron Wilson Art Professor
Angela Waseskuk Unspecified Instructor
Steven Bigler Unspecified Emeritus
Music
Name Role Rank
Victor Acevedo Unspecified Instructor
Diane Vallentine Unspecified Instructor
Andrea Alert Unspecified Instructor
Marissa Wessels Unspecified Instructor
Matthew Andreini Unspecified Instructor
Anthony Williams Unspecified Instructor
Katrina Benjegerdes Unspecified Instructor
Todd Williams Unspecified Instructor
Bryan Bennett Unspecified Instructor
Jeffrey Brich Applied Voice Instructor
Diana Blake Unspecified Instructor
Ute Brandenburg Unspecified Instructor
Gretchen Brumwell Unspecified Instructor
Suzanne Bullard Unspecified Instructor
Beth Byerly Unspecified Instructor
Hunter Capoccioni Unspecified Instructor
Nicole David Unspecified Instructor
Robert Dunn Unspecified Instructor
MIchael Ellzey Unspecified Instructor
Howard Aibel Unspecified Emeritus
Julia Bullard Associate Director
Graduate studies.
Professor
Naomi Feldman Unspecified Instructor
Thomas Barry Unspecified
Also taught in School of Music.
Emeritus
Heather Peyton Oboe and Music Theory Assistant Professor
Rebecca Burkhardt Music Professor
Therese Fetter Unspecified Instructor
David Buch Unspecified Emeritus
Ann Bradfield Saxophone Assistant Professor
Angeleita Floyd Flute
Professional Development Assignment, fall 2013 semester.
Professor
Tricia Freeman Unspecified Instructor
Korey Barrett Vocal Coaching and Collaborative Piano Associate Professor
Bruce Chidester Unspecified Emeritus
Jeffrey Funderburk Tuba and Euphonium Professor
Thomas Giampietro Unspecified Instructor
Alison Altstatt Musicology and Music History Assistant Professor
Sean Botkin Piano Associate Professor
Joyce Gault Unspecified Emeritus
Randy Grabowski Trumpet Professor
Mary Grey Unspecified Instructor
Theresa Camilli Group Piano and Accompanying Assistant Professor
Melinda Boyd Music History Associate Professor
Jack Graham Unspecified Emeritus
Robin Guy Piano Professor
Nicole Green Unspecified Instructor
Amanda McCandless Clarinet Assistant Professor
Jonathan Chenoweth Cello Associate Professor
Jon Hansen Unspecified Emeritus
Ronald Johnson Instrumental Methods Professor
Randall Harlow Unspecified Instructor
Dmitri Vorobiev Piano Assistant Professor
Kevin Droe Music Education Associate Professor
Albert Holstad Unspecified Emeritus
Nancy Lippens Associate Provost for Faculty Affairs Professor
Morgan Horning Unspecified Instructor
Sandra Walden Opera and Music Theater Assistant Professor
Stephen Galyen Music Education Associate Professor
Martha Holvik Unspecified Emeritus
Jean McDonald Voice Professor
Hsin-Yi Hou Unspecified Instructor
John Wiles Choral Conducting and Music Education Assistant Professor
Frederick Halgedahl Violin Associate Professor
Malcolm Jernigan Unspecified Emeritus
Christopher Merz Jazz Professor
Polina Khatsko Unspecified Instructor
John Hines Voice Associate Professor
Marilou Kratzenstein Unspecified Emeritus
David Rachor Bassoon and Saxophone Professor
Lindsay Marks Unspecified Instructor
Randy Hogancamp Percussion Associate Professor
A. Marleta H. Matheson Unspecified Emeritus
Alan Schmitz Associate Director
Undergraduate studies.
Professor
Cynthia Mason Unspecified Instructor
Leslie Morgan Voice Associate Professor
William Shepherd Unspecified Emeritus
Jonathan Schwabe Theory and Composition Professor
Mariko Morita Unspecified Instructor
Yu-Ting Su Horn Associate Professor
David Smalley Unspecified Emeritus
John Vallentine Director Professor
Dyan Meyer Conductor of Choral Ensembles Instructor
Thomas Tritle Unspecified Emeritus
Robert Washut Jazz Studies Professor
Sandy Nordahl Unspecified
Also Technical Services Director, Gallagher-Bluedorn Performing Arts Center.
Instructor
Teresa Rose Unspecified Instructor
Holly Schult Unspecified Instructor
Michelle L. Swanson Music Education Instructor
Jonathan Thull Unspecified Instructor
Communication Studies
Name Role Rank
Penelope O'Connor Communication Studies Instructor
Gary Hall Unspecified Emeritus
Lisa Allen Unspecified Instructor
Patricia Olthoff-Blank Unspecified Instructor
William Henderson Unspecified Emeritus
Judith Ruud Unspecified Instructor
Marvin Jensen Unspecified Emeritus
Laura Sohl-Cryer Unspecified Instructor
Dean Kruckeberg Unspecified Emeritus
Ronald Steele Unspecified Instructor
James Skaine Unspecified Emeritus
Marilyn Shaw Coordinator of Undergraduate Advising Unspecified
Peter Thompson-Yezek Unspecified Instructor
Ronnie Bankston Unspecified Associate Professor
Richard Truax Unspecified Instructor
Sarina Chen Communication Studies Associate Professor
Gloria Gibson Executive Vice President and Provost
Resigned as Provost effective June 30, 2014.
Professor
Rebecca Buel Unspecified Instructor
Joyce Chen Communication Studies
Phased retirement.
Associate Professor
Richard Tews Unspecified Instructor
Anelia Dimitrova Journalism Associate Professor
Archana Shankar Unspecified Emeritus
Nichole Harken Unspecified Instructor
Bettina Fabos Unspecified Associate Professor
Amadajean Nolte Unspecified Instructor
Harry Hall Communication Studies Associate Professor
Geraldine Perreault Unspecified
Two year phased retirement effective July 1, 2012.
Associate Professor
Gayle Pohl Public Relations Associate Professor
Paul Siddens Communication Studies Associate Professor
Richard O'Shields Unspecified Artist in Residence
Francesca Soans Electronic Media Associate Professor
Laura Terlip Communication Studies Associate Professor
Jeffrey Brand Unspecified Unspecified
John Fritch Associate Dean, College of Humanities, Arts, and Sciences Professor
Melissa Beall Communication Studies Professor
John Burtis Communication Studies Professor
Phyllis Carlin Communication Studies
Phased retirement.
Professor
April Chatham-Carpenter Communication Studies Professor
Victoria Defrancisco Communication Studies Professor
Christopher Martin Interim Department Head Professor
Karen Mitchell Unspecified Professor
Christian Ogbondah Journalism Professor
Danielle McGeough Unspecified Instructor
Catherine Palczewski Communication Studies Professor
Sade Barfield Unspecified Instructor
Eric Braley Unspecified Instructor
Janelle Darst Unspecified Instructor
Chris Essig Unspecified Instructor
Joshua Hamzehee Unspecified Instructor
Sergey Golitsynskiy Unspecified Assistant Professor
Roxanne Heimann Unspecified Instructor
Paul Torre Unspecified Assistant Professor
Lori Johnson Unspecified Instructor
Nicole Johnson Unspecified Instructor
Mary Bozik Unspecified Emeritus
Information Technology Services
Name Role Rank
Dennis Lindner Director, Information Systems Unspecified
Marilyn Drury Director, Educational Technology Unspecified
Kevan Forest Associate Director, Database and Application Management Unspecified
Kenneth Connelly Associate Director, Security and Systems Unspecified
Aaron Howard Interim Director
Network Services.
Unspecified
Thomas Peterson Director, User Services
Phased retirement.
Unspecified
Chemistry and Biochemistry
Name Role Rank
Nalin Goonesekere Chemistry and Biochemistry Associate Professor
Ira Simet Chemistry and Biochemistry Associate Professor
Duane Bartak Chemistry
Phased retirement.
Professor
Curtiss Hanson Chemistry and Biochemistry Professor
William Harwood Chemistry and Biochemistry Professor
Kirk Manfredi Chemistry and Biochemistry Professor
William Stigliani Unspecified
Center for Energy and Environmental Education staff.
Professor
Brittany Flokstra Unspecified Instructor
Laura M. Strauss Head Professor
Holly Frosch Unspecified Instructor
Felicia Thadison Unspecified Instructor
Carol Anderson Unspecified Emeritus
James Chang Unspecified Emeritus
Robert Koob Unspecified Emeritus
LeRoy McGrew Unspecified Emeritus
Sarah Boesdorfer Unspecified Assistant Professor
James MacMillan Unspecified Emeritus
Melissa Cherney Unspecified Assistant Professor
Erwin Richter Unspecified Emeritus
Eric Peterson Unspecified Assistant Professor
Paul Rider Unspecified Emeritus
Joshua Sebree Chemistry and Biochemistry Assistant Professor
Nancy Simet Unspecified Emeritus
Colin Weeks Unspecified Assistant Professor
Russell Wiley Unspecified Emeritus
John Bumpus Unspecified Professor
Shoshanna Coon Associate Dean, Graduate College Associate Professor
Ching Woo Unspecified Emeritus
Robert Chin Unspecified Professor
Dawn Del Carlo Chemistry and Biochemistry Associate Professor
Jeffrey Elbert Chemistry and Biochemistry Associate Professor
Sociology, Anthropology, and Criminology
Name Role Rank
James Wertz Unspecified Instructor
Rodney Lake Unspecified Instructor
Kimberly Baker Unspecified Assistant Professor
Richard Featherstone Interim Associate Dean, College of Social and Behavioral Sciences Associate Professor
Ruth Chananie-Hill Unspecified Assistant Professor
Phyllis Baker Head Professor
Donald Gaff Unspecified Assistant Professor
Clemens Bartollas Criminology Professor
James Chadney Unspecified Emeritus
Matthew Makarios Unspecified Assistant Professor
Harry Brod Unspecified Professor
Henry Dohrman Unspecified Emeritus
Mark Grey Anthropology Professor
Thomas Hill Unspecified Emeritus
Gene Lutz Director, Center for Social and Behavioral Research Professor
Benjamin Crew Criminology Associate Professor
Julie Lowell Unspecified Emeritus
Kristin Mack Sociology Professor
Cynthia Dunn Anthropology Associate Professor
Ronald Roberts Unspecified Emeritus
Anne Woodrick Anthropology Professor
Xavier Escandell Tur Sociology
Professional Development Assignment, academic year, 2013-2014.
Associate Professor
Jerry Stockdale Unspecified Emeritus
Carissa Froyum Roise Sociology Associate Professor
Ronald Gorton Criminology Associate Professor
Jian Li Anthropology Associate Professor
Tyler O'Brien Anthropology
Professional Development Assignment, fall 2013 semester.
Associate Professor
Carole Edginton Unspecified Instructor
Gayle Rhineberger-Dunn Criminology Associate Professor
Todd Mensink Unspecified Instructor
Marybeth Stalp Sociology Associate Professor
Lisa Munoz Unspecified Instructor
Jason Thompson Unspecified Instructor
Health, Physical Education, and Leisure Services
Name Role Rank
Michele Devlin Unspecified Professor
James Hall Physical Education Instructor
Dennis Cryer Unspecified Emeritus
Patricia Geadelmann Special Assistant to the President
Board and Governmental Relations; phased retirement.
Professor
Lea Ann Shaddox Physical Education and Leisure Services Instructor
Barbara Darling Unspecified Emeritus
Susan Hudson Unspecified
Phased retirement.
Professor
Mary Toerner Physical Education Instructor
Susann Doody Unspecified Emeritus
Samuel Lankford Leisure, Youth, and Human Services Professor
Angela Widner Unspecified Instructor
Donald Erusha Unspecified Emeritus
Mickey Mack Physical Education Professor
Sue Ann Mattison Unspecified Emeritus
Wade Kooiman Program Assistant Unspecified
Ripley Marston Physical Education Professor
Elton Green Unspecified Emeritus
Donna Thompson Physical Education
Phased retirement.
Professor
Kenneth Green Unspecified Emeritus
Fabio Fontana Unspecified Associate Professor
Catherine Zeman Director, Recycling and Reuse Technology Transfer Center
Recycling and Reuse Technology Transfer Center staff.
Professor
Wanda Green Unspecified Emeritus
Julianne Gassman Unspecified Associate Professor
Nancy Hamilton Unspecified Emeritus
Christopher Kowalski Leisure, Youth, and Human Services Associate Professor
Robin Lund Physical Education Associate Professor
Glen Henry Unspecified Emeritus
Oksana Matvienko Physical Education Associate Professor
Larry Hensley Unspecified Emeritus
Heather Olsen Unspecified Associate Professor
Cynthia P. Herndon Unspecified Emeritus
Kathleen Scholl Leisure, Youth, and Human Services Associate Professor
Sharon Huddleston Unspecified Emeritus
Jennifer Waldron Physical Education Associate Professor
Diane Depken Health Promotion and Education Associate Professor
Kathleen Kerr Unspecified Emeritus
Windee Weiss Physical Education Associate Professor
Rodney Dieser Leisure, Youth, and Human Services Associate Professor
Robert Lee Unspecified Emeritus
Joseph Wilson Leisure, Youth, and Human Services Associate Professor
Susan Dobie Health Education Associate Professor
Jeanette Marsh Unspecified Emeritus
Todd Evans Athletic Training Associate Professor
Daniel McDonald Unspecified Emeritus
Kevin Finn Athletic Training Associate Professor
Paul Waack Physical Education Instructor
Peter Neibert Unspecified Assistant Professor
Jane Mertesdorf Unspecified Emeritus
Amy Davison Unspecified Instructor
Christopher Edginton Unspecified Professor
Carol Phillips Unspecified Emeritus
Dennis Remmert Unspecified Emeritus
Sherry Hester Unspecified Instructor
William Thrall Unspecified Emeritus
Jill Lankford Unspecified Instructor
Aldin Muhamedagic Unspecified Instructor
Disa Cornish Unspecified Assistant Professor
Heidi Oberrieder Unspecified Instructor
Travis Ficklin Unspecified Assistant Professor
Jason Schadt Unspecified Instructor
Oksana Grybovych Unspecified Assistant Professor
Matt Springer Unspecified Instructor
Deockki Hong Unspecified Assistant Professor
Forrest Dolgener Physical Education Professor
Shantelle Weichers Unspecified Instructor
James (Trey) Leech Unspecified Assistant Professor
Iradge Ahrabi-Fard Physical Education
Phased retirement.
Professor
Daniel Wells Unspecified Instructor
Kelli Snyder Unspecified Assistant Professor
Doris Corbett Director Professor
Barbara Bakker Unspecified Instructor
Carol Cooper Unspecified Emeritus
Thomas Davis Health Education Professor
Donald Briggs Unspecified Instructor
Elinor Crawford Unspecified Emeritus
Curriculum and Instruction
Name Role Rank
Ned Ratekin Unspecified Emeritus
Jean Schneider Middle Level Education Associate Professor
Judith Finkelstein Unspecified Emeritus
William Waack Unspecified Emeritus
Rick Traw Literacy Education Associate Professor
Roger Kueter Unspecified Emeritus
Stephanie Logan Unspecified Assistant Professor
Harold Yoder Unspecified Emeritus
Timothy Weih Unspecified Associate Professor
Charles May Unspecified Emeritus
Sohyun Meacham Unspecified Assistant Professor
Betty Zan Director, Center for Early Developmental Education
Early Developmental Education Center.
Associate Professor
Leigh Zeitz Educational Technology Associate Professor
Jeannie Steele Unspecified Emeritus
Sarah Montgomery Unspecified Assistant Professor
Sarah Vander Zanden Unspecified Assistant Professor
Melissa Heston Unspecified Associate Professor
Rosalie Forbes Unspecified Associate Professor
Mary Herring Associate Dean, College of Education Professor
Dwight Watson Dean, College of Education Professor
Lynne Ensworth Elementary Education Instructor
Mingshui Cai Literacy Education
Phased retirement.
Professor
Denise Tallakson Elementary Education/Literacy Education Instructor
Jean Donham School Library Media Studies Professor
Beth VanMeeteren Unspecified Instructor
Linda Fitzgerald Early Childhood Education Professor
Lynn Nielsen Elementary Education Professor
Catherine Hunter Unspecified Instructor
Gregory Stefanich Elementary Education
Phased retirement.
Professor
Karla Krueger School Library Media Studies Assistant Professor
Betty Frost Unspecified Instructor
Deborah Tidwell Literacy Education Professor
Joseph Marchesani Unspecified Assistant Professor
Kris Klinehart Unspecified Instructor
Jill Uhlenberg Interim Head Assistant Professor
Farah Kashef Program Assistant Instructor
Marcia Klinefelter Unspecified Instructor
Ping Gao Unspecified Associate Professor
Linda McCartney Unspecified Instructor
Joshua Mitchell Unspecified
Also taught in Department of Communication Studies.
Instructor
David Tallakson Unspecified Instructor
Penny Beed Unspecified Emeritus
Mary Aldridge Unspecified Emeritus
Jason Vetter Unspecified
Instructional designer and technical coordinator.
Instructor
Carl Christensen Elementary Education
Phased retirement.
Associate Professor
Elizabeth Martin Unspecified Emeritus
Margaret Ishler Unspecified Emeritus
Robert Eller Unspecified Emeritus
Nancy White Unspecified Instructor
Donna Douglas Middle Level Education Associate Professor
Jacqueline Smith Unspecified Emeritus
Robert Hardman Unspecified Emeritus
Nicki McGowan Unspecified Instructor
Rebecca Edmiaston Literacy Education/ Early Childhood Education
Phased retirement.
Associate Professor
Jeanne Harms Unspecified Emeritus
Marc Renning Unspecified Instructor
Gloria Holmes Early Childhood Education Associate Professor
Marvin Heller Unspecified Emeritus
Magdalena Galloway Unspecified Instructor
Kurtis Meredith Unspecified
Phased retirement.
Associate Professor
Loretta Kuse Unspecified Emeritus
Audrey Rule Unspecified Associate Professor
History
Name Role Rank
Barbara Cutter History Associate Professor
Robert Dise History Associate Professor
John Kamerick Unspecified Emeritus
Joanne Goldman History Associate Professor
Timothy O'Connor Unspecified Emeritus
Fernando Calderon History Assistant Professor
Brian Roberts History Associate Professor
Charles Quirk Unspecified Emeritus
Leisl Carr Childers History Assistant Professor
Konrad Sadkowski History Associate Professor
Roy Sandstrom Unspecified Emeritus
Emily Machen History Assistant Professor
Carol Weisenberger History Associate Professor
Robert Talbott Unspecified Emeritus
Charlotte Wells History Associate Professor
David Walker Unspecified Emeritus
Harold Wohl Unspecified Emeritus
Alicja Boruta-Sadkowski Unspecified Instructor
Michael Childers Unspecified Instructor
Chad Christopher History Instructor
Unspecified Instructor
Kenneth Lyftogt Unspecified Lecturer
Kenneth Atkinson History Professor
Trudy Eden History Professor
Louis Fenech History Professor
Reinier Hesselink History Professor
Wallace Hettle History
Professional Development Assignment, spring 2014 semester.
Professor
Charles Holcombe History Professor
John Johnson History Professor
Jay Lees History Professor
Donna Maier History Professor
John Baskerville History Associate Professor
Robert Martin Head Professor
Gregory Bruess History Associate Professor
Donald Shepardson History Professor
Thomas Connors History Associate Professor
Student Field Experience
Name Role Rank
Curtis Nielsen Coordinator of Student Field Experiences Assistant Professor
Shelley McCumber Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Gregory Reed Interim Head Assistant Professor
Kristi Powers Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Merrie Schroeder Unspecified Emeritus
Elizabeth Zwanziger Coordinator of Student Field Experiences
Also taught in Department of Languages and Literatures.
Assistant Professor
Kathryn Blecha Coordinator of Student Teaching Instructor
Karen Breitbach Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Shelly Bromwich Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Alison Beharka Coordinator of Student Field Experiences Assistant Professor
Mary Doyle Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Jody Stone Coordinator of Student Field Experiences Professor
Lynn Dykstra Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Mary Rygh Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Rebecca Hawbaker Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Clare Struck Coordinator of Student Field Experiences
Also taught in School of Applied Human Sciences.
Instructor
Sheryl Hoffman Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Rick Knivsland Coordinator of Student Field Experiences Instructor
James Cryer Interim Director Assistant Professor
Amy Lockhart Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Kathy Oakland Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Amy Griswold Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Linda Rosulek Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Lori Ann Smith Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Aaron Spurr Coordinator of Student Field Experiences
Also taught in Department of Earth Science.
Instructor
Lowell Hoeft Unspecified Emeritus
Kimberly Miller Coordinator of Student Field Experiences Instructor
James Stichter Coordinator of Student Field Experiences Instructor
James Kelly Unspecified Emeritus
Megan Balong Coordinator of Student Field Experiences
Also taught in Department of Mathematics.
Instructor
Thomas Blaine Coordinator of Student Teaching Instructor
Mary Kathleen Stichter Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Lee Weber Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Janey Montgomery Unspecified Emeritus
Beverly Riess Unspecified Emeritus
Daphne Schuchart Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Caroline Elser Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Robert Weaton Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Allison Barness Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Dianna Briggs Coordinator of Student Field Experiences
Also taught in Department of Management.
Assistant Professor
Courtney Clausen Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Leigh Martin Coordinator of Student Field Experiences Assistant Professor
Nadene Davidson Coordinator of Student Field Experiences Assistant Professor
Ashley Jorgensen Coordinator of Student Field Experiences Instructor
Wellness and Recreation Services
Name Role Rank
Christopher Denison Associate Director
Facilities and Operations.
Unspecified
Kathleen Green Director Unspecified
Joan Thompson Health Educator
Victim Services Advocate.
Unspecified
Timothy Klatt Associate Director
Recreation.
Unspecified
Teaching
Name Role Rank
Terri Lasswell Student Teaching Coordinator Assistant Professor
Joseph Fratianni Unspecified Emeritus
Richard Stahlhut Unspecified Emeritus
Carl Bollwinkel Unspecified Emeritus
Lyn Countryman Coordinator of Student Teaching Professor
Sarah Frudden Unspecified Emeritus
Richard Hawkes Unspecified Emeritus
Herbert Lynch Unspecified Emeritus
Annette Swann Unspecified Emeritus
Raymond Kuehl Unspecified Emeritus
James Maltas Unspecified Emeritus
Nick Teig Unspecified Emeritus
Intercollegiate Athletics
Name Role Rank
Gregory Davies Assistant Athletic Director
Business Services.
Unspecified
Brad Nelson Assistant Women's Basketball Coach Unspecified
Megan Brady Assistant Athletic Trainer Unspecified
Mario Verduzco Assistant Football Coach
Offensive coach.
Unspecified
Troy Dannen Director Unspecified
Roberta Petersen Head Volleyball Coach Unspecified
Dawn Jacobson Assistant Athletic Trainer
Women's basketball.
Unspecified
Ashley Shells Assistant Athletic Director
Compliance.
Unspecified
David Mahi Assistant Volleyball Coach Unspecified
Travis Stueve Assistant Athletic Trainer
Football.
Unspecified
John Eby Assistant Athletic Director
Marketing.
Unspecified
Kimberly Davis Assistant Volleyball Coach Unspecified
Troy Garrett Assistant Athletic Trainer
Track and cross country.
Unspecified
Ryan Jacobs Head Softball Coach Unspecified
Julie Gerdes Assistant Softball Coach Unspecified
Steven Schofield Associate Athletic Director
Internal Operations.
Unspecified
Adam DeJoode Assistant Women's Basketball Coach Unspecified
Matthew Egger Assistant Softball Coach Unspecified
Colin McDonough Assistant Athletic Director
Athletic Communications.
Unspecified
Douglas Humphrey Head Swimming Coach Unspecified
Mark Farley Head Football Coach Unspecified
Lori Meierbachtol Assistant Women's Swimming Coach
Also Head Diving Coach.
Unspecified
Richard Nelson Assistant Football Coach
Offensive coach.
Unspecified
Andre Seoldo Senior Associate Athletic Director
Facilities.
Unspecified
William Salmon Associate Head Football Coach
Offense.
Unspecified
Todd Blythe Assistant Football Coach Unspecified
Daniel Bullock Assistant Football Coach Unspecified
Anthony Bertoli Assistant Men's and Women's Track Coach
Brandon Lynch Assistant Football Coach Unspecified
Jed Smith Assistant Director of Strength and Conditioning Instructor
Donald Hord Director
Football Operations.
Unspecified
Jeremiah Johnson Assistant Football Coach Unspecified
Benjamin Jacobson Head Men's Basketball Coach Unspecified
Erik Crawford Assistant Men's Basketball Coach Unspecified
Kyle Green Assistant Men's Basketball Coach Unspecified
Patrick Hogan Assistant Men's Basketball Coach Unspecified
Derrik Netten Director
Basketball Operations.
Unspecified
Douglas Schwab Head Wrestling Coach Unspecified
Mark Schwab Assistant Wrestling Coach Unspecified
Randall Pugh Assistant Wrestling Coach Unspecified
Daniel Steele Head Men's and Women's Track and Cross Country Coach Unspecified
David Paulsen Assistant Men's and Women's Track Coach Unspecified
Daniel O'Mara Assistant Men's and Women's Track Coach Unspecified
Riann Sayers Associate Head Men's and Women's Track and Field Coach Unspecified
John Bermel Head Men's and Women's Golf Coach Unspecified
James Price Head Soccer Coach Unspecified
Jean Berger Senior Associate Athletic Director Unspecified
Sonia Rodriguez Assistant Soccer Coach Unspecified
Steven Gearhart Senior Associate Athletic Director
External Affairs.
Unspecified
Tanya Warren Head Women's Basketball Coach Unspecified
Geography
Name Role Rank
Jonathan Lu Unspecified Emeritus
Andrey Petrov Unspecified Assistant Professor
Bing Qing Liang Unspecified Instructor
John DeGroote Unspecified Instructor
Donald Peterson Unspecified Instructor
Chris Simenson Unspecified Instructor
Kirk Stufflebeam Unspecified Instructor
Dennis Dahms Geography Professor
David May Geography Professor
John Owusu Geography Professor
Alex Oberle Geography Associate Professor
Patrick Pease Head Associate Professor
Tim Strauss Geography Associate Professor
Kay Weller Geography Associate Professor
Calvin Austin Unspecified Emeritus
Thomas Fogarty Unspecified Emeritus
James Fryman Unspecified Emeritus
Educational Leadership, Counseling, and Postsecondary Education
Name Role Rank
Elizabeth J. Hogan Unspecified Instructor
Jane Lindaman Unspecified Instructor
Charles McNulty Unspecified Assistant Professor
Norman McCumsey Unspecified Emeritus
Biology
Name Role Rank
Robert Seager Biology Professor
Daryl Smith Director
Phased retirement.; Tallgrass Prairie Center.
Professor
Theresa Spradling Biology Professor
Carl Thurman Biology Professor
Kavita Dhanwada Associate Dean, College of Humanities, Arts, and Sciences Associate Professor
Darrell Wiens Biology Professor
Edward Brown Biology
Phased retirement.
Professor
Samuel Berg Unspecified Instructor
Sheree Harper Unspecified Instructor
Virginia Berg Unspecified Emeritus
Dorothea Jurgenson Unspecified Instructor
Ai Wen Unspecified Instructor
Robert Goss Unspecified Emeritus
Kimberly Cline-Brown Unspecified Instructor
Albert Haman Unspecified Emeritus
Mary McDade Biology Instructor
Alan Orr Unspecified Emeritus
Warren Picklum Unspecified Emeritus
Orlando Schwartz Unspecified Emeritus
Kenneth Elgersma Biology Assistant Professor
Robert Simpson Unspecified Emeritus
Julie Kang Unspecified Assistant Professor
E. TePaske Unspecified Emeritus
Jill Maroo Biology Assistant Professor
Paul Whitson Unspecified Emeritus
David McClenahan Biology Assistant Professor
Nilda Rodriguez Unspecified Assistant Professor
Mark Sherrard Unspecified Assistant Professor
Marek Sliwinski Unspecified Assistant Professor
Tilahun Abebe Biology Associate Professor
Peter Berendzen Biology
PDA Spring 2013
Associate Professor
Maureen Clayton Biology Associate Professor
Jeffrey Weld Biology and Science Education
Director, Iowa Math and Science Education Partnership.
Associate Professor
Mark Myers Biology
Professional Development Assignment, fall 2013 semester.
Associate Professor
John Ophus Biology and Science Education Associate Professor
James Demastes Biology Professor
Kurt Pontasch Biology Associate Professor
Laura Jackson Biology Professor
Barton Bergquist Biology Professor
Jeffrey Tamplin Biology Associate Professor
James Jurgenson Biology Professor
Michael Walter Biology Associate Professor
Stephen O'Kane Biology Professor
David Saunders Head Professor
Applied Human Sciences
Name Role Rank
William Henninger Unspecified Assistant Professor
Christine Kessens Unspecified Instructor
Kirsten Linney Unspecified Instructor
Sharon Mord Unspecified Instructor
Amanda Moore Unspecified Instructor
Linda Nebbe Unspecified Instructor
Meredith Smith Unspecified Instructor
Stacy Wilson-Luchtenberg Unspecified Instructor
Gloria Stafford Unspecified Instructor
Megan Hannam Unspecified Instructor
Susan Langan Unspecified Instructor
Brenda Bass Interim Dean, College of Social and Behavioral Sciences Professor
Annette Lynch Unspecified Professor
Mitchell Strauss Unspecified Professor
Howard Barnes Director Associate Professor
Jan Bartlett Unspecified Associate Professor
Darcie Davis-Gage Unspecified Associate Professor
William Fleming Family Services
Professional Development Assignment, spring 2014 semester.
Associate Professor
Ronald Chung Unspecified Emeritus
Gowrie Gulwadi Unspecified Associate Professor
Phyllis Conklin Unspecified Emeritus
Gary Gute Family Services Associate Professor
Mary Franken Unspecified Emeritus
Roberto Swazo Unspecified Associate Professor
Janice Morgan Unspecified Emeritus
Elaine Eshbaugh Family Services Associate Professor
Barbara Pershing Unspecified Emeritus
Joanne Spaide Unspecified Emeritus
Kristin Meany-Walen Unspecified Instructor
Marilyn Story Unspecified Emeritus
Tammie Collum Unspecified Instructor
Joel Wells Unspecified Emeritus
Collette Ellison Unspecified Instructor
Melba Widmer Unspecified Emeritus
Elizabeth Fry Unspecified Instructor
Patricia Gorman Unspecified Instructor
Deanne Gute Unspecified Instructor
Patricia Gross Unspecified Assistant Professor
Eran Hanke Unspecified Instructor
Political Science
Name Role Rank
Dhirendra Vajpeyi Political Science Professor
Lindsay Cohn Unspecified Assistant Professor
Justin Holmes Political Science Assistant Professor
Kenneth Basom Political Science Associate Professor
Michael Licari Associate Provost for Academic Affairs
Also Dean of the Graduate College.
Associate Professor
Allison Martens Unspecified Assistant Professor
Donna Hoffman Head Associate Professor
Richard Hays Unspecified Emeritus
Ramona McNeal Political Science Assistant Professor
Alexandra Kogl Political Science Associate Professor
Marian Krogmann Unspecified Emeritus
Christopher Larimer Political Science Associate Professor
Robert Ross Unspecified Emeritus
Christopher Peters Political Science Associate Professor
Francis Winter Unspecified Emeritus
Taifa Yu Political Science Associate Professor
Daniel Block Unspecified Instructor
Dennis Damon Unspecified Instructor
Jeffrey Danielson Unspecified Instructor
Mary Jo Halder Unspecified Instructor
Brian Warby Unspecified Instructor
Pita Agbese Political Science Professor
Public Safety
Name Role Rank
Martha Haire Director
Chief of Police.
Unspecified
Milissa Wright Associate Director Unspecified
Economics
Name Role Rank
David Hakes Economics Professor
Hans Isakson Economics Professor
Kenneth McCormick Economics Professor
Chris Lukasiewicz Economics Instructor
Bruce Anderson Unspecified Emeritus
Muhammad Alam Economics Associate Professor
Donald Cummings Unspecified Emeritus
Shahina Amin Economics Associate Professor
Charles Gillette Unspecified Emeritus
Lisa Jepsen Economics Associate Professor
Janet Rives Unspecified Emeritus
Bryce Kanago Economics Associate Professor
Charles Strein Unspecified Emeritus
David Surdam Economics Associate Professor
Bulent Uyar Economics Associate Professor
Alicia Rosburg Unspecified Assistant Professor
Fred Abraham Head Professor
Kenneth Brown Economics Professor
Accounting
Name Role Rank
Kenneth Bailleu Accounting Instructor
Edward Farrell Accounting Instructor
Debra Jungling Accounting Instructor
Cheryl Tatman Accounting Instructor
David Deeds Accounting Instructor
Ronald Abraham Unspecified Emeritus
George Scully Accounting Instructor
Darrel Davis Unspecified Emeritus
Gaylon Halverson Unspecified Emeritus
Leroy Christ Accounting Instructor
Lee Nicholas Unspecified Emeritus
Mary Christ Accounting Associate Professor
Wee Meng Lee Unspecified Assistant Professor
Heminigild Mpundu Accounting Assistant Professor
Joel Pike Accounting Assistant Professor
Mark Bauman Accounting Professor
Timothy Lindquist Accounting Professor
Dennis Schmidt Accounting Professor
A. Smith Accounting Professor
Martha Wartick Head Professor
Physics
Name Role Rank
John Deisz Physics Professor
Timothy Kidd Physics Associate Professor
Lawrence Escalada Physics and Science Education Professor
Jeffrey Morgan Physics and Science Education Associate Professor
Feredon Behroozi Unspecified Emeritus
Dale Olson Physics
Phased retirement.
Professor
Ralph Engardt Unspecified Emeritus
Paul Shand Acting Head Professor
Roger Hanson Unspecified Emeritus
Michele Roth Physics Professor
Gerald Intemann Unspecified Emeritus
Hilliard Macomber Unspecified Emeritus
Roy Unruh Unspecified Emeritus
Robert Ward Unspecified Emeritus
Lesyle Burns Unspecified Instructor
Katrina Nagle Unspecified Instructor
Takeshi Yasuda Unspecified Instructor
Charles Chancey Head Professor
Rui He Unspecified Assistant Professor
Andrew Stollenwerk Unspecified Assistant Professor
Psychology
Name Role Rank
Adam Butler Psychology Professor
Mary Desoto Psychology Professor
Michael Gasser Psychology Professor
Andrew Gilpin Psychology Professor
Helen Harton Psychology Professor
Carolyn Hildebrandt Unspecified Professor
Eric Hiris Head Professor
Mary Losch Assistant Director, Center for Social and Behavioral Research Professor
Dilbur Ariswalla Unspecified Assistant Professor
M. MacLin Psychology Professor
Otto MacLin Psychology Professor
Elizabeth Lefler Unspecified Assistant Professor
Jack Yates Psychology
Professional Development Assignment, fall 2013 semester.
Professor
Sunde Nesbit Unspecified Assistant Professor
Albert Gilgen Unspecified Emeritus
Nicholas Terpstra-Schwab Psychology Assistant Professor
Seth Brown Psychology Associate Professor
Gordon Harrington Unspecified Emeritus
Robert Hitlan Psychology Associate Professor
Louis Hellwig Unspecified Emeritus
Linda Walsh Psychology Associate Professor
John Somervill Unspecified Emeritus
David Whitsett Unspecified Emeritus
Jennifer A. Bellingtier Unspecified Instructor
Heather Peterson Unspecified Instructor
Joshua Susskind Psychology Instructor
Unspecified
Name Role Rank
Samuel Barr Coordinator, Information Technology
Student Affairs.
Unspecified
Cindy Angel Research Manager Unspecified
Jeneane beck State Relations Officer Unspecified
Brenda Buzynski Executive Assistant to the President Unspecified
Steven Carignan Associate Dean, Special Programs
Executive Director of Gallagher/Bluedorn Performing Arts Center.
Unspecified
Jessica Moon Director, Honors Program
Also taught in School of Applied Human Sciences.
Unspecified
Kamyar Enshayan Director, Center for Energy and Environmental Education Unspecified
Tonya Gerbracht Assistant Controller Unspecified
Terrence Hogan Vice President for Student Affairs Unspecified
Kristin Woods Assistant Dean of Students Unspecified
Leslie Williams Dean of Students Unspecified
Michael Blackwell Director, Multicultural Education
Retired, June 2015.
Unspecified
Donna Vinton Director, Academic Assessment
Also taught in Department of Educational Leadership and Postsecondary Education.
Unspecified
Timothy McKenna University Counsel Unspecified
Philip Plourde Director, Culture and Intensive English Unspecified
Nadia Korobova Assistant Director, International Programs Unspecified
Carla Kelley Internal Auditor Unspecified
Michael Hager Vice President for Administration and Finance Unspecified
Linda Nielsen Internal Auditor Unspecified
Ladene Bowen Associate Director, Institute for Decision Making Unspecified
Maureen Collins-Williams Director, Small Business Development Center Unspecified
Dean Shoars Director
Also Director of Environmental Health and Safety.
Unspecified
James Olson Interim Director
Iowa Waste Reduction Center.
Unspecified
Ronald Padavich Director, Strategic Marketing Services
Phased retirement.
Unspecified
Randal Pilkington Director, Institute for Decision Making
Also Executive Director, Business and Community Services.
Unspecified
Communication Sciences and Disorders
Name Role Rank
Todd Bohnenkamp Speech-Language Pathology Associate Professor
Lauren Nelson Speech-Language Pathology Associate Professor
Bruce Plakke Audiology Associate Professor
Theresa Kouri Director, Clinic Unspecified
Kenneth Bleile Speech-Language Pathology Professor
Angela Burda Riess Unspecified Professor
Kathleen Buzynski Unspecified Instructor
Suzanne Dripps Unspecified Unspecified
Carlin Hageman Head Professor
Karlene Kischer-Browne Unspecified Instructor
Sarah Petullo Unspecified Instructor
Danette Rose Unspecified Instructor
Laura Stefl Unspecified Instructor
Miriam Tully Unspecified Instructor
Kathy Wood Unspecified Instructor
Catherine O'Brien Unspecified Instructor
Evette Edmister Unspecified Assistant Professor
Hugo Beykirch Unspecified Emeritus
Jennifer Garrett Unspecified Assistant Professor
Myra Boots Unspecified Emeritus
Clifford Highnam Unspecified
Taught in Department of Communication Sciences and Disorders.
Emeritus
Judith Harrington Unspecified Emeritus
Gretchen Pargeon Unspecified
Taught in Department of Communication Sciences and Disorders.
Emeritus
Joseph Smaldino Unspecified Emeritus
Tricia Frericks Unspecified Instructor
Earth Science
Name Role Rank
Alexa Sedlacek Unspecified Assistant Professor
Kyle Gray Unspecified Assistant Professor
Wayne Anderson Unspecified Emeritus
Lynn Brant Unspecified Emeritus
Timothy Cooney Unspecified Emeritus
Kenneth De Nault Unspecified Emeritus
Walter DeKock Unspecified Emeritus
Chad Heinzel Geology and Science Education Associate Professor
Alan Czarnetzki Meteorology Professor
Joseph Gale Earth Science Instructor
Thomas Hockey Astronomy Professor
Michael Stevens Unspecified Instructor
Mohammad Iqbal Geology
Professional Development Assignment, fall 2013 semester.
Professor
Lee Potter Unspecified Instructor
Siobhan Morgan Head Professor
Patricia Higby Unspecified Instructor
James Walters Geology
Phased retirement.
Professor
Paula Even Unspecified Instructor
Health Services
Name Role Rank
David Towle Director, Counseling Services Unspecified
Shelly Matthews-O'Connell Director Unspecified
Martha Ochoa Medical Director Unspecified
Educational Leadership and Postsecondary Education
Name Role Rank
David Schmid Unspecified Instructor
Dale Jackson Unspecified Emeritus
Vivian Jackson Unspecified Emeritus
David Else Unspecified
Phased retirement.
Associate Professor
Robert Lembke Unspecified Emeritus
Timothy Gilson Unspecified Associate Professor
Dewitt Jones Unspecified Associate Professor
Denise Schares Unspecified Assistant Professor
Audrey Smith Unspecified Emeritus
Nicholas Pace Educational Leadership, Counseling, and Postsecondary Education Associate Professor
Richard Strub Unspecified Emeritus
Ann Vernon Unspecified Emeritus
Robert Decker Educational Leadership, Counseling, and Postsecondary Education
Phased retirement.
Professor
Karla Brown Unspecified Instructor
Victoria Robinson Head Professor
Jamie Workman Unspecified Instructor
Michael Waggoner Educational Leadership, Counseling, and Postsecondary Education Professor
James Doud Unspecified Emeritus
Finance
Name Role Rank
Richard Followill Finance Professor
Andrew Thompson Finance Professor
Mir Zaman Finance Professor
Sara McClintock Unspecified Instructor
Deborah Giarusso Finance Instructor
Allen Rappaport Unspecified Emeritus
Arthur Cox Interim Head Associate Professor
Jeffrey Stokes Unspecified Associate Professor
Brett Olsen Finance Assistant Professor
Adam Smedema Unspecified Assistant Professor
Facilities Planning
Name Role Rank
Morris Mikkelsen Associate Vice President for Facilities Management
Phased retirement.
Unspecified
Glenn Swanson Architect Unspecified
John Mirchich Associate Director Unspecified
Douglas Jensen Associate Director
Facilities Operations.
Unspecified
Paul Meyermann Assistant Director
Operations Planning.
Unspecified
Counseling Center
Name Role Rank
Jennifer Murra Assistant Director
Clinical Services.
Unspecified
Paula Gilroy Assistant Director
Training.
Unspecified
Ruby Casioano Psychologist Unspecified
Mathematics
Name Role Rank
Pamela Argotsinger Unspecified Instructor
Diane Baum Unspecified Emeritus
John Bruha Unspecified Emeritus
Russell Campbell Mathematics Associate Professor
John Cross Unspecified Emeritus
Mark Ecker Mathematics Professor
Theron Hitchman Mathematics Associate Professor
Gregory Dotseth Unspecified Emeritus
David Duncan Unspecified Emeritus
Syed Nizam Kirmani Mathematics Professor
Bin Liu Mathematics
Professional Development Assignment, spring 2014 semester.
Associate Professor
Larry Leutzinger Unspecified Emeritus
Min Lee Mathematics Professor
Vicki Oleson Unspecified Assistant Professor
Shangzhen Luo Mathematics Associate Professor
John Longnecker Unspecified Emeritus
Douglas Mupasiri Interim Head Professor
Charles Feldhaus Unspecified Assistant Professor
Catherine Miller Mathematics Associate Professor
Robert Rule Unspecified Emeritus
Michael Prophet Mathematics Professor
Elizabeth Hughes Mathematics Assistant Professor
Jihwa Noh Mathematics Associate Professor
Diane Thiessen Unspecified Emeritus
Edward Rathmell Mathematics
Phased retirement.
Professor
Olena Ostapyuk Unspecified Assistant Professor
Suzanne Riehl Mathematics Associate Professor
Jack Wilkinson Unspecified Emeritus
Douglas Shaw Mathematics Professor
Karen Sabey Unspecified Assistant Professor
Marius Somodi Mathematics Associate Professor
Olof Steinthorsdottir Unspecified Assistant Professor
Adrienne Stanley Mathematics Associate Professor
Joel Haack Dean, College of Humanities, Arts, and Sciences Professor
Matthew Webb Unspecified Assistant Professor
Margaret Prophet Unspecified Lecturer
Brian Townsend Mathematics Associate Professor
William Wood Unspecified Assistant Professor
Karen Ernst Unspecified Instructor
Dean Franzen Unspecified Instructor
Thomas Kline Unspecified Instructor
Margaret Magner Unspecified Instructor
Rodrica Somodi Unspecified Instructor
Maureen Stoss Unspecified Instructor
Augusta Schurrer Unspecified Emeritus
Continuing Education and Special Programs
Name Role Rank
David Stoakes Unspecified Instructor
Jere Vyverberg Unspecified Instructor
Kent Johnson Dean, Continuing Education and Special Programs Instructor
Karen Cunningham Coordinator
Also taught in Department of Sociology, Anthropology, and Criminology.
Instructor
Lewis Finch Unspecified Instructor
Technology
Name Role Rank
H. Egger Industrial Technology
Phased retirement.
Associate Professor
Melanie Abbas Unspecified Instructor
Scott Giese Industrial Technology Associate Professor
Allen Jones Unspecified Instructor
Douglas Hotek Industrial Technology Associate Professor
Mohammed Fahmy Industrial Technology Professor
Ron Parr Unspecified Instructor
Hong (Jeffrey) Nie Industrial Technology Associate Professor
Ali Kashef Industrial Technology Professor
Souhail Saad Unspecified Instructor
Nilmani Pramanik Industrial Technology Associate Professor
Gerard Thiel Director, Metal Casting Center Unspecified
Nagawara Posinasetti Industrial Technology Professor
James Stevenson Unspecified Instructor
Julie (Zhe) Zhang Industrial Technology Associate Professor
Md Salim Industrial Technology Professor
Bekir Yuksek Unspecified Instructor
Jin (Jeanna) Zhu Industrial Technology and Computer Science
Professional Development Assignment, spring 2014 semester.
Associate Professor
M. Betts Unspecified Emeritus
Shahram Varzavand Industrial Technology Professor
Ronald Bro Unspecified Emeritus
Rex Pershing Unspecified Emeritus
Ervin Dennis Unspecified Emeritus
Nicholas Bruns Unspecified Instructor
Douglas Pine Unspecified Emeritus
John Fecik Unspecified Emeritus
Lee Geisinger Unspecified Instructor
Arnold Freitag Unspecified Emeritus
Terry Goro Unspecified Instructor
Charles Johnson Unspecified Emeritus
Bo Li Unspecified Instructor
James LaRue Unspecified Emeritus
Sara Smith Unspecified Instructor
Michael White Unspecified Emeritus
John Streicher Unspecified Instructor
James Volgarino Unspecified Instructor
Ayhan Zora Unspecified Instructor
Junyong Ahn Unspecified Assistant Professor
Scott Greenhalgh Unspecified Assistant Professor
Special Education
Name Role Rank
Amy Alfrey Special Education Instructor
Dennis Ford Unspecified Instructor
Rimaz Herz Unspecified Instructor
Susan McMaster-Hoven Unspecified Instructor
William Callahan Unspecified Professor
Donna Raschke Special Education Instructor
Susan Etscheidt Special Education Professor
Derrick Smith Unspecified Instructor
Deborah Gallagher Special Education Professor
Christopher Kliewer Special Education Professor
Frank Kohler Head Professor
Christina Curran Special Education Associate Professor
Amy Petersen Special Education Associate Professor
Amy Staples Special Education Associate Professor
Aricia Beckman Unspecified Instructor
Susan Lund Unspecified Instructor
Sandra Alper Unspecified Emeritus
Bette Nee Unspecified Instructor
Lee Courtnage Unspecified Emeritus
Thomas Little Unspecified Emeritus
Susan Stainback Unspecified Emeritus
William Stainback Unspecified Emeritus
Cheryl Timion Unspecified Emeritus
Educational Psychology and Foundations
Name Role Rank
Stephen Fortgang Unspecified Emeritus
Marcie Hagge Unspecified Instructor
Benjamin Forsyth Unspecified Assistant Professor
Kerri Clopton Educational Psychology and Foundations Associate Professor
Stephanie Schmitz Unspecified Assistant Professor
Deborah Deemer Educational Psychology and Foundations Associate Professor
Nicole Skaar Unspecified Assistant Professor
Jackson Baty Unspecified Emeritus
Katheryn East Educational Psychology and Foundations Associate Professor
Michelle Tichy Unspecified Assistant Professor
Thomas Berg Unspecified Emeritus
Anthony Gabriele Educational Psychology and Foundations Associate Professor
Ariel Aloe Unspecified Assistant Professor
Leander Brown Unspecified Emeritus
Charles Dedrick Unspecified Emeritus
Leonard Froyen Unspecified Emeritus
Lawrence Kavich Unspecified Emeritus
Key Lee Unspecified Emeritus
Paul Porter Unspecified Emeritus
Bruce Rogers Unspecified Emeritus
Donald Schmits Unspecified Emeritus
Ralph Scott Unspecified Emeritus
John Smith Unspecified Emeritus
Michael Fanelli Educational Psychology and Foundations Assistant Professor
Jean Trout Unspecified Emeritus
Sherry Gable Educational Psychology and Foundations Assistant Professor
Zaid Alkouri Unspecified Instructor
Leonard Upham Unspecified Emeritus
Radhi Al-Mabuk Educational Psychology and Foundations Professor
Ronda Reid Unspecified Instructor
Barry Wilson Unspecified Emeritus
Robert Boody Head Professor
Suzanne Freedman Educational Psychology and Foundations Professor
Jennifer Nelson Unspecified Instructor
Elana Joram Educational Psychology and Foundations Professor
Clark Porter Unspecified Instructor
Basil Reppas Educational Psychology and Foundations Professor
Harun Parpucu Unspecified Instructor
Computer Science
Name Role Rank
Walter Beck Unspecified Emeritus
Stanley Walljasper Unspecified Emeritus
Kevin O'Kane Unspecified Emeritus
Michael Holmes Unspecified Instructor
Mark Jacobson Unspecified Instructor
J. East Computer Science Associate Professor
Mark Fienup Computer Science Associate Professor
Paul Gray Computer Applications Associate Professor
Aleksandar Poleksic Computer Science Associate Professor
John Schafer Computer Science Associate Professor
V. Wallingford Head Associate Professor
John McCormick Computer Science Professor
Sarah Diesburg Unspecified Assistant Professor
Registrar
Name Role Rank
Mary Baumann Associate Registrar Unspecified
Patti Rust Senior Associate Registrar Unspecified
Diane Wallace Assistant Registrar Unspecified
Jennifer Suchan Assistant Registrar Unspecified
Philip Patton Registrar Unspecified
Foundation
Name Role Rank
Kristine Even Unspecified
Vice President of UNI Foundation.
Unspecified
Financial Accounting and Reporting Services
Name Role Rank
Gary Shontz Controller, Secretary, and Treasurer of UNI Unspecified
Sponsored Programs
Name Role Rank
Anita Gordon Director of Research Services
Also taught in Department of Social Work.
Unspecified
Christine Twait Assistant Provost Unspecified
Graduate College
Name Role Rank
Dennis Irons Director, McNair Scholar Program Unspecified
Academic Advising
Name Role Rank
Michele Peck Assistant Director Unspecified
David Marchesani Associate Director Unspecified
Jean Neibauer Director Unspecified
Marketing
Name Role Rank
Dennis Clayson Marketing Professor
Mohammed Rawwas Marketing Professor
Christine Schrage Unspecified Instructor
Martin Hansen Unspecified Instructor
Matthew Wilson Unspecified Instructor
Steven Corbin Interim Head
Phased retirement.
Emeritus
Saul Diamond Unspecified Emeritus
Michael Klassen Marketing Associate Professor
Clair Rowe Unspecified Emeritus
Karthik Nanjunda Iyer Marketing Associate Professor
Mary Sheffet Unspecified Emeritus
Kadiampatti Rajendran Marketing Associate Professor
Theatre
Name Role Rank
Leonard Curtis Theatre Associate Professor
Margaret Berghammer Theatre Professor
Richard Glockner Theatre Associate Professor
Jay Edelnant Performance Studies Professor
Eric Lange Head Associate Professor
Cynthia Goatley Theatre Professor
Amy Rohrberg Theatre Associate Professor
Stephen Taft Theatre Associate Professor
Carol Colburn Unspecified Emeritus
George Glenn Unspecified Emeritus
Stella Buie Unspecified Instructor
Linda Grimm Unspecified Instructor
Greg Holt Unspecified Instructor
Amanda McDonagh Unspecified Instructor
Anita Ross Unspecified Instructor
Mark Parrott Unspecified Assistant Professor
Jennifer Sheshko Unspecified Assistant Professor
Matthew Weedman Unspecified Assistant Professor
Career Services
Name Role Rank
Robert Frederick Director
Interim Director of Career Services; also taught in Department of Educational Leadership and Postsecondary Education.
Unspecified
Matthew Nuese Associate Director Unspecified
Tracey Gordon Senior Assistant Director Unspecified
Sarah Goblirsch Assistant Director Unspecified
Laura Wilson Assistant Director Unspecified
Maucker Union
Name Role Rank
Michael Bobeldyk Associate Director Unspecified
Lisa Kratz Director
Also taught in Department of Educational Leadership and Postsecondary Education.
Unspecified
Social Work
Name Role Rank
William Downs Social Work Professor
Zorana Wortham-White Unspecified Instructor
Carole Henkin Social Work
Phased retirement.
Professor
Ga-Young Choi Unspecified Assistant Professor
Thomas Keefe Social Work Professor
Augustina Naami Unspecified Assistant Professor
Steven Onken Unspecified Assistant Professor
James McCullagh Social Work Professor
Katherine Van Wormer Social Work Professor
Mary Boes Social Work Associate Professor
James Hanson Social Work Associate Professor
Winston Burt Unspecified Emeritus
Cynthia Juby Interim Head Associate Professor
Laura Kaplan Social Work Associate Professor
Laura Praglin Social Work Associate Professor
Matthew Chingren Unspecified Instructor
Carole Gustafson Unspecified Instructor
Name Role Rank
William Ruud President Professor
Residence
Name Role Rank
Karen Paulsen Assistant Director
Financial Services.
Unspecified
Lynda Redington Director
Also taught in Department of Educational Leadership and Postsecondary Education.
Unspecified
Jenny Connolly Assistant Director
Admissions and Outreach.
Unspecified
Nancy Lindgard Assistant Director
Technology.
Unspecified
Jeanne Wiesley Assistant Director
Administrative Services.
Unspecified
Glenn Gray Assistant Vice President and Executive Director Unspecified
Joseph Tripp-Rieks Director
Facilities.
Unspecified
Carol Fletcher Assistant Director
Residential Dining.
Unspecified
Carol Petersen Director
Residential Dining.
Unspecified
Academic Learning Center
Name Role Rank
Inez Murtha Director Unspecified
Nicholas Sullivan Director Unspecified
Admissions
Name Role Rank
Daniel Schofield Associate Director, Admissions
High School Relations.
Unspecified
Joanne Loonan Senior Associate Director Unspecified
Kristina Marchesani Assistant Director
International Relations.
Unspecified
Lisa Smith Assistant Director Unspecified
Amy Schipper Associate Director
Communications.
Unspecified
Christie Kangas Director Unspecified
Compliance and Equity
Name Role Rank
Gwennette Berry Associate Director Unspecified
Leah Gutknecht Assistant to the President Unspecified
Institutional Research
Name Role Rank
Shashidhar Kaparthi Chief Information Officer Associate Professor
Study Abroad Program
Name Role Rank
Yana Cornish Director, Study Abroad Program Unspecified
Paula Vanzee Assistant Director Unspecified
Administration and Finance
Name Role Rank
Janice Hanish Assistant Vice President, Administration and Finance Unspecified
Bruce Rieks Unspecified
Budget System Development and Reporting, Administration and Financial Services.
Unspecified
Marty Mark Director
Administration and Financial Services Technology.
Unspecified
Development
Name Role Rank
William Calhoun Special Assistant to the President
President of UNI Foundation.
Unspecified
James Jermier Director
Collegiate Development.
Unspecified
Frank Esser Vice President for Development Unspecified
UNI Foundation
Name Role Rank
Noreen Hermansen Vice President
Interim director of Advancement.
Unspecified
Financial Aid
Name Role Rank
Timothy Bakula Associate Director
Customer Service and Outreach.
Unspecified
Heather Soesbe Associate Director
Systems and Regulations.
Unspecified
Deborah Bartels Assistant Director
Loans.
Unspecified
Juanita Wright Assistant Director
Gift Aid and Multicultural Relations.
Unspecified
Joyce Morrow Director Unspecified
Business Operations
Name Role Rank
Kelly Flege Director Unspecified
Human Resource Services
Name Role Rank
Michelle Byers Director Unspecified
Educational Opportunities Programs
Name Role Rank
Robert Smith Executive Director Unspecified
Wilfred Johnson Director, Upward Bound Unspecified
Anthony Stevens Director, Talent Search Program Unspecified
Kathy Martin Assistant Director Unspecified
Nancy Scoggins Rose Assistant Director, UNI-CUE Unspecified
Alumni Relations
Name Role Rank
Amy Mohr Associate Director Unspecified
Constance Hansen Assistant Director
Programming.
Unspecified
Kimberly Brislawn Interim Director Unspecified
Physical Plant
Name Role Rank
Michael Zwanziger Interim Director Unspecified
Philosophy and Religion
Name Role Rank
David Crownfield Unspecified Emeritus

The UNI Faculty Roster includes faculty and some staff members, and is compiled from a variety of sources, including yearbooks, UNI budget books, and UNI Faculty Senate documents. Please note that this database is a reference aid only and is not an official record of UNI's Human Resource Services. 

Questions about this service?

Contact Jaycie Vos, University Archivist
jaycie.vos@uni.edu | (319) 273-6307

1227 W 27th Street | Cedar Falls, IA 50614
(319) 273-2838  | libaskus@uni.edu
Admin Login